A pack of 36 milk chocolate candy bars costs $23.20. Each bar weighs 1.6 oz. Calculate how much one pound of these chocolate bars would cost (price per pound)
Answer
5 (1 оценка)
1
Polyblock 6 months ago
Светило науки - 69 ответа - 0 помощи

Answer:

$6.44

Step-by-step explanation:

First, we have to find out how many total ounces the pack weighs.

Multiply the number of bars by the oz of each bar.

36 x 1.6 = 57.6

Divide the cost of the pack by the total oz

23.2 ÷ 57.6 = 0.40277... (Let's round it to 0.4028)

Multiply the cost per oz to by 16 (16 oz = 1 lb) to get cost per pound

0.4028 x 16 = 6.4448

Round it to the nearest hundredth, and we get that the price per pound is $6.44.

Still have questions?